Proširene smjernice za sudjelovanje u mailing listama
Nova i proširena pravila za sudjelovanje na mailing listama.
Slanje e-mail poruke u čistom tekstu (plain text)
U mailing listama HTML e-mail poruke su nepoželjne iz više razloga:
- Nema potrebe: krajnja svrha je komunikacija poruke, tekst u raznim bojama ili animirane gif slikice nisu potrebne.
- Neki korisnici možda nisu u mogućnosti pročitati HTML poruku, ne samo zbog boje ili različitog fonta, nego baš zbog HTML jezika.
- HTML e-mail poruke su odličan način za brzo rasprostranjivanje virusa preko elektroničke poste, pogotovo zahvaljujući mail clientima koji po defaultu šalju HTML formatirane poruke.
Ako imate potrebu za podcrtavanjem nečega možete u plain textu to _ovako_ učiniti, ili *ovako* za bold.
Subjekt e-mail poruke
Subjekt e-mail poruke mora biti jasan, kratak i mora opisati tematiku e-mail poruke.
Potpis
Vrlo je važno da svatko zna tko je napisao e-mail poruku, zato se na dnu svake e-mail poruke potpišite vašim pravim imenom ili nickom.
Poštujte tematiku razgovora
Kada odgovarate na neku e-mail poruku uvijek se držite tematike razgovora. Ako razgovor izađe iz početne tematike dobro je promjeniti subjekt pa na kraju dodati stari, npr: “novi subject (prije: stari subject)".
Ipak, nemojte često upotrebljavati promjenu tematike.
Nemojte odgovarati na e-mail poruku jedne tematike da biste počeli novu tematiku. Naime, iako mjenjate subjekt pošiljke i obrišete sav tekst da upišete vaš, odgovor uvijek ostaje odgovor! Započinjanje tematike na takav način često poremeti većinu e-mail clienta pa je nemoguće slijediti duge tematike.
Pripazite da vaš client pri odgovoru doda “Re: ” prije subjekta kada odgovarate na e-mail poruku. Važno je da to bude baš “Re: ” a ne “R:” ili “R: ” zbog automatizma većine mail programa. Nemojte brinuti, ozbiljan client to čini automatski.
Mailing liste nisu privatne
Ako želite pisati o nečemu što nije u vezi sa korisnicima mailing listeili kada se želi pisati o “privatnim stvarima” pišite direktno onome kome je to i namjenjeno, privatno.
Nemojte pisati cijeli tekst VELIKIM SLOVIMA
Na netu pisati velikim slovima znači DERATI SE; možete pisati velikim slovima eventualno naslove unutar e-mail poruke.
Rijetka upotreba privitka
Obično privitci nisu poželjni unutar mailing lista; ako baš morate poslati neki privitak pobrinite se da komprimirate isti, te tako smanjite veličinu datoteke (poželjni formati su .bz2, .gz, .rar i .zip). Znajte da nemaju svi broadband internet vezu (xDSL).
Izbjegavajte slova sa naglascima (akcentima)
Neki e-mail clienti mogu loše vizualizirati slova sa naglascima ili iz seta “specijalnih slova/simbola", pa je bolje takva slova ne upotrebljavati.
Naučite kako citirati tekst na koji odgovarate (quoting)
Imajte uvijek na umu da cijelokupan tekst vašeg odgovora mora biti razumljiv, čak i u cijelokupnom kontekstu u kojem se nalazi. Naprimijer, odgovor na prijašnji e-mail ili dio e-maila mora da sadrži citat na koji se odgovara, tako da onaj tko citira može lakše razumijeti i slijediti diskusiju.
Korektan quoting mora sadržavati citat iznad vlastitih komentara. Poželjno je isprekidati originalan tekst i odgovoriti na citate komad po komad.
Ispred citiranog teksta trebao bi stajati znak “> ” da bi se ga razlikovao od odgovora. Naprimijer:
--- > Mislim da je najbolje pivo spaten... Imas pravo! I meni je najbolje!> …niti union nije toliko lose. Nadam se da se zezas. —
I u ovom slučaju dobar mail client će se pobrinuti za vaše odgovore i ubaciti “> ” ispred teksta na koji odgovarate, jednostavno ostavljajući vam samo brigu da izbacite tekst koji ne želite komentirati.
Pripazite da ne ostavite previše ili premalo citiranog teksta; tekst koji nema veze sa vašim odgovorom ili vaš odgovor na prekratak citat može biti teško razumljiv za ostale čitatelje.
Linije dužine 72 slova/simbola
Da bi se korektno citiralo vaš tekst, dužina svake linije nesmije biti preko 72 simbola. “> ” sadrži dva simbola (">” i razmak), i ako ih zbrojimo sa 72 dobijemo 74, a ako netko želi citirati tekst sa dvije poruke ili više, već smo na 76 ili pak 78 simbola.
Linije preko 80 simbola nisu poželjne. Naime, neki terminali ih ne prikazuju.
I u ovom slučaju, dobar mail client automatski reže linije preko 72 simbola, a u nekim mail clientima se ipak mora postaviti da to čine.